Keď sa povie konopný extrakt, väčšina ľudí si predstaví CBD, CBG či CBN. Vedci však už niekoľko desiatok rokov experimentujú aj s mnohými ďalšími jedinečnými kanabinoidmi. Jedným z nich je práve HHC. Z čoho sa vlastne skladá, je bezpečný pre človeka a môže prinášať nejaké pozitívne účinky na zdravie?

HHC je skratka pre hexahydrokanabinol. Napriek tomu, že táto látka je vedcami intenzívnejšie skúmaná až dnes, objavená bola už pred desiatkami rokov. Američan Roger Adams ju prvýkrát syntetizoval už v roku 1944. Po stránke chemického zloženia je hexahydrokanabinol veľmi podobný THC. Má rovnakú štruktúru, akurát, obsahuje jednu dvojitú väzbu naviac.

Ako sa získava HHC?

Jedna vedecká štúdia naznačila, že HHC by sa mohol prirodzene vyskytovať v rastlinách konopy, avšak len vo veľmi nízkej koncentrácii. Preto sa vyrába umelo, z dobre známych kanabinoidov.

Roger Adams získal HHC pomerne jednoducho, metódou hydrogenácie THC. V mnohých krajinách sveta však nie je dovolené pestovať konopu s vysokým obsahom tejto látky, preto sa na výrobu hexahydrokanabinolu najčastejšie používajú iné, legálne kanabinoidy. Predovšetkým, CBD.

Výroba HHC

Základom pre výrobu HHC je starý známy kanabidiol izolovaný do podoby prášku. Ten je vystavený viacerým chemickým reakciám zabezpečujúcim transformáciu jeho štruktúry a vznik hexahydrokanabinolu, ktorý je v podobe zlatistého oleja.

HHC kvety

Priaznivé účinky HHC na telo

Podľa vedeckých štúdií môže mať HHC podobné účinky na ľudské telo ako THC, avšak v miernejšej podobe. Je dôležité poznamenať, že doposiaľ neprebehlo toľko relevantných výskumov, aby bol pozitívny dopad HHC na organizmus jednoznačne potvrdený alebo vyvrátený.

Zaujímavosť: Hexahydrokanabinol pozostáva z dvoch druhov molekúl – 9R HHC a 9S HHC. Prvé menované vplývajú na endokanabinoidný systém človeka podobne ako iné kanabinoidy. Druhé neprinášajú prakticky žiadne pozitívne účinky. Teda, aby mal produkt obsahujúci hexahydrokanabinol potenciál priaznivého vplyvu na zdravie, musí obsahovať čo najviac 9R HHC molekúl. 

Spánok, nálada i pamäť

HHC by mohol potenciálne priaznivo vplývať na kvalitu spánku. Môže urýchľovať zaspávanie a znižovať riziko nespavosti. Dokáže zmierňovať stres, nervozitu či ďalšie negatívne psychické stavy, dodávať pocit energie a šťastia. Vie podporovať pamäť a celkovú činnosť mozgu. Vďaka tomu môže nájsť uplatnenie aj pri liečbe niektorých neurodegeneratívnych ochorení.

Niektorí odborníci naznačujú, že HHC môže dokonca priaznivo vplývať na plodnosť a apetít. Až podrobnejšie štúdie na ľuďoch a zvieratách však ukážu, ktoré z týchto účinkov sú reálne aj v praxi.

Riziká spojené s HHC HHC vape

Keďže HHC má veľmi podobnú štruktúru ako THC, potenciálne môže vyvolávať aj určité krátkodobé vedľajšie účinky. Napríklad, úzkosť, pocit zmätenia, sucho v ústach, zvýšenie tepu a zníženie krvného tlaku, stratu pamäti, červené oči či pomalšie reakcie nervového systému.

Pri užívaní HHC je preto mimoriadne dôležité začať s menšími množstvami a dávať si pozor na to, aby ste nepresahovali odporúčané maximálne denné dávky.

Vedeli ste, že: Keďže hexahydrokanabinol je podobný THC, na Slovensku je na zozname zakázaných návykových látok? Nemôže sa tak legálne predávať.

Ako užívať HHC?

Existuje viacero spôsobov, ako môžete HHC prijať do svojho organizmu. Tým najpopulárnejším sú e-liquidy, ktoré slúžia ako náplň do vaporizérov. V podobe výparov sa hexahydrokanabinol ľahko dostane do pľúc a krvného obehu, vďaka čomu môžu byť jeho účinky pomerne rýchlo citeľné. Stretnúť sa však viete aj s klasickými HHC olejmi a kvetmi.

 

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/does-hhc-get-you-high

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4883105/

Autor:

Autor článku