Možno ste si všimli, že pri našich konopných produktoch častokrát uvádzame obsah terpénov. Tie prirodzene dopĺňajú cenné kanabinoidy a sú neoddeliteľnou súčasťou väčšiny výrobkov. V čom sú terpény zaujímavé a aké môžu mať pozitívne účinky na organizmus?

Terpény sú aromatické zlúčeniny, ktoré sa prirodzene produkujú v rastlinách. A to nielen v konope. Majú olejovitý charakter a sú v podobe molekúl, ktoré sa skladajú z dvoch alebo viacerých reťazovito spojených izoprénov. Hoci sa o nich často nehovorí, v skutočnosti majú veľký zmysel. Totižto, rastlinám dodávajú ich charakteristickú arómu.

Práve terpény majú na svedomí to, že keď ovoniate levanduľu, borovicu, grapefruit či inú prírodnú plodinu, cítite jej jedinečnú arómu. Bez terpénov by rastliny prakticky nijako nevoňali. Z prírodného hľadiska terpény chránia časti rastlín pred hmyzom a parazitmi, ktorých charakteristická aróma odrádza.

Terpény v konope

V rastline konopy sa terpény produkujú v špeciálnych bunkách, ktoré sa nazývajú trichómy. Mimochodom, tie produkujú aj všetky cenné kanabinoidy. Úlohou terpénov je chrániť časti rastliny pred hmyzom a parazitmi. Taktiež sú pôvodcom charakteristickej konopnej vône.

Zaujímavosťou je skutočnosť, že v konopných produktoch sa môžete stretnúť nielen s terpénmi, ale aj terpenoidmi. Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že terpenoidy vznikajú oxidáciou terpénov, teda majú iné chemické zloženie. Teda, aj mierne odlišný vplyv na ľudské telo. K premene terpénov na terpenoidy obvykle dochádza vtedy, keď sa konopa suší.

Terpény v konope

Ako vplývajú terpény na kvalitu extraktu?

Keďže terpény vznikajú v rovnakých bunkách ako kanabinoidy, sú na ne prirodzene úzko naviazané. Vedecké štúdie dokázali, že keď sa kanabinoidy dostávajú do ľudského tela v kombinácii s terpénmi, môžu mať oveľa lepšie účinky. Teda, výrobky, ktoré obsahujú full spectrum výťažky z konopy s terpénmi, sú kvalitnejšie a majú vyšší potenciál pozitívnych účinkov

Zaujímavosť – doteraz bolo zistené, že v rastline konopy sa prirodzene produkuje viac ako 100 terpénov.

Terpény a ich citlivosť na spracovaniePrírodná aróma

Z konopy sa terpény pri spracovaní získavajú rovnakými spôsobmi extrakcie ako kanabinoidy. Avšak, musia byť dodržané prísne podmienky. Niekedy totiž aj malá zmena tlaku stačí na to, aby sa reťazce terpénov roztrhali a stratili tak svoje prirodzené vlastnosti. Práve preto odporúčame kúpu CBD produktov od overených výrobcov s dlhoročnou tradíciou. Tí majú výrobné procesy vyladené k dokonalosti, teda dokážu zachovať všetky prirodzené vlastnosti kanabinoidov a terpénov.

Pozitívne účinky terpénov

Terpény z konopy rozhodne nie sú len o vôni a ochrane rastliny pred parazitmi. Dokážu prinášať aj viacero pozitívnych účinkov na ľudské telo. Avšak, nie je terpén ako terpén. V konope nájdete napríklad limolén, pinén, fytol, nerolidol, myrcén a desiatky ďalších terpénov. Avšak, len niektoré z nich majú bioaktívne účinky, čo znamená, že vedia pozitívne vplývať na organizmus.

Sedatívne účinky či pozitívny vplyv na žalúdok

Niektoré terpény môžu prinášať sedatívne účinky, teda zmierňovať bolesti. Taktiež dokážu pozitívne vplývať na nervový systém, prispievať k zmierňovaniu stresu či nervozity. Niektoré vedia prispievať k zlepšeniu tráviacich procesov.

Terpény v cannabise

Efektívna kombinácia s kanabinoidmi

Samotné terpény však štandardne nemajú tak veľkú silu, aby dokázali priniesť naozaj citeľné pozitívne účinky. Práve preto je najlepšie, keď sa užívajú v prirodzenej kombinácii s kanabinoidmi ako CBD, CBG, CBN, ale aj mnohými ďalšími. V tomto smere dávajú najväčší zmysel full spectrum CBG oleje a produkty, ktoré obsahujú maximum cenných kanabinoidov a terpénov z konopy.

Foto: Shutterstock

Autor:

Autor článku